W jaki sposób zabezpieczyć lakier przed zimą?

Zima to czas, w którym na drogach pojawia się duża ilość soli. Ta z kolei sprawia, że po zetknięciu z karoserią na wszelkich zadrapaniach i wgnieceniach zaczyna pojawiać się korozja. Co zrobić, by powstrzymać rdzewienie nadwozia? Jakie środki zastosować, by zabezpieczyć lakier przed nadejściem zimy?

Krok pierwszy – starannie myjemy auto

Aby skutecznie zabezpieczyć lakier w naszym samochodzie, musimy go starannie umyć

Aby skutecznie zabezpieczyć lakier w naszym samochodzie, musimy go starannie umyć. Najlepiej wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową, za pomocą której bez trudu usuniemy grubsze zanieczyszczenia. W kolejnym kroku należy przeprowadzić mycie ręczne za pomocą specjalnej szczotki z długim włosiem. Umożliwi ona pozbycie się głębokich zabrudzeń, które nie zeszły po myciu myjką. Do tego celu musimy wykorzystać wiadro oraz dobry szampon do samochodu.

Tak umyte auto jest gotowe do dalszych czynności pielęgnacyjnych. Najpierw należy zaczekać jednak do całkowitego wyschnięcia nadwozia. Nakładanie wosków na mokry lakier nigdy się nie uda.

Wiele osób myjąc auto używa do tego celu wyłącznie myjek automatycznych. Z jedne strony są fajne, bo umożliwiają mycie bezdotykowe, które jest bezpieczne dla lakieru, z drugiej jednak nie są w stanie usunąć wszystkich zabrudzeń, które powstały w wyniku normalne eksploatacji samochodu.

Krok drugi – nakładanie wosku

Dobrej jakości wosk nakładamy na osuszony i perfekcyjnie umyty lakier

Dobrej jakości wosk nakładamy na osuszony i perfekcyjnie umyty lakier. Do tego celu wykorzystujemy niewielką gąbkę, która przeważnie dodana jest do każdego preparatu. Po nałożeniu środka na karoserię samochodu musimy odczekać kilka minut do jego całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest staranne polerowanie przeschniętego wosku, które wykonujemy za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry. Proces ten przeprowadzamy kolistymi ruchami.

Po przetarciu całego samochodu lakier będzie błyszczący i odporny na działanie wody i innych szkodliwych dla niego substancji. Niestety wosk ma to do siebie, że dość szybko się zmywa. Warto więc pomyśleć nad specjalistycznymi powłokami ceramicznymi, które zapewniają trwalszą ochronę w każdych warunkach. Niestety powłoki takie są zdecydowanie droższe od klasycznego wosku. Należy je nakładać w specjalistycznych firmach. Konserwacja lakieru Poznań to miejsce, gdzie bez trudu umówimy się na aplikację takich środków.

Oczywiście stosowanie powłok ceramicznych można też przeprowadzić we własnym zakresie, ale proces ten jest dość skomplikowany i osoba, która nie posiada odpowiedniego doświadczenia, może przeprowadzić go w niewłaściwy sposób, sprawiając, że cały zabieg pójdzie na marne.