Detailing samochodów – co to jest i na czym polega?

Auto detailing to systematyczne wykonywanie czynności i procedur mających na celu utrzymanie pojazdu w jak najlepszym stanie, zwłaszcza pod względem kosmetycznym, a nie mechanicznym. Jest to możliwe dzięki usunięciu widocznych i niewidocznych zanieczyszczeń z wnętrza pojazdu oraz wypolerowaniu elementów zewnętrznych do nieskazitelnego wyglądu.

Auto detailing, aplikacja powłok ceramicznych, korekty lakieru

Profesjonalne usługi detailingowe i sprzedaż produktów zarówno profesjonalistom, jak i entuzjastom stanowią ważną część działalności handlowej w miejscach, gdzie samochody są głównym środkiem transportu. Najprostsze opcje obejmują mycie zewnętrzne i woskowanie, odkurzanie wnętrza, mycie okien i polerowanie powierzchni.

Części składowe Auto detailingu

Auto detailing Poznań to coś więcej niż tylko proces czyszczenia, który ma na celu nadanie samochodowi odpowiedniego wyglądu. Jest to systematyczne podejście, które pomaga przedłużyć jego żywotność dzięki metodom i produktom ograniczającym szkodliwe działanie czynników środowiskowych, takich jak brud, słońce, ostre zimy itp.

Odpowiednia konserwacja lub odrestaurowanie samochodu, tak aby wyglądał na zewnątrz i wewnątrz tak, jakby pochodził z salonu samochodowego, zwiększa jego wartość odsprzedaży. Auto detailing wymaga znajomości odpowiednich technik oraz stosowania narzędzi i produktów.

Auto detailing nadwozia

Detailing nadwozia polega na czyszczeniu i przywracaniu lub przywracaniu pierwotnego stanu wykończenia powierzchni pojazdu (zwykle lakieru z połyskiem), listew chromowanych, szyb, kół i opon oraz innych widocznych elementów na zewnątrz pojazdu. W zależności od rodzaju i stanu powierzchni pojazdu, a także preferencji  klientów, stosowana jest szeroka gama produktów i metod detailingowych.

Produkty obejmują między innymi: detergenty, środki powierzchniowo czynne, bezkwasowe odtłuszczacze (do niszczenia brudu i zanieczyszczeń), glinki do części (do usuwania niewidocznych mikroskopijnych zabrudzeń powierzchni), woski, środki do czyszczenia wykończeń z tworzyw sztucznych i opon na bazie silikonu i bezsilikonowe. Masy i pasty polerskie do odnawiania powierzchni i poprawy odbijania światła przez lakier, a także różne aplikatory, szczotki i ręczniki do suszenia.

Detailing wnętrza samochodu

Detailing wnętrza obejmuje głębokie czyszczenie całego wnętrza pojazdu. Wnętrza samochodów z ostatnich 50 lat są wykonane z różnych materiałów, takich jak wykładziny syntetyczne, winyl, skóra, różne włókna naturalne, kompozyty z włókna węglowego, tworzywa sztuczne i inne, które wymagają różnych metod i narzędzi czyszczenia. Odkurzanie jest standardem, a plamy z tapicerki można usuwać za pomocą pary, środków chemicznych w płynie i pianie oraz szczotek.